Posty

Wyświetlanie postów z czerwiec, 2020

Pozyskanie osady Szymona i Barbary Gołasiów przez Ich wnuka Adama

Obraz
Szukajcie, a znajdziecie. 😁 Dziś post dotyczący krewnych - Szymona Gołasia i jego małżonki Barbary z Kobusów . Urodzili się Oni około 1780 roku. Doczekali się syna Józefa i córki Ewy. Nie byłoby w tej informacji nic szczególnego, gdyby nie fakt, że księgi z parafii Myszyniec są zachowane od lat: 1895r. w przypadku ślubów, 1900r. w przypadku zgonów i 1902r. w przypadku narodzin. Udało mi się znaleźć akta dotyczące spadku po zmarłych około 1861 roku Szymona i Barbary. Ziemia o wielkości 2 zagonów została przekazana wnukowi małżonków Gołasiów - Adamowi Gołasiowi . Oprócz Adama w dokumencie wymienione zostały pozostałe wnuczęta Szymona i Barbary.  Poniżej dokumenty z Płocka, gdzie 13.05 1861r. odbyło się oficjalne przekazanie osady Adamowi Gołasiowi i jego małżonce.

Zabity przez niemiecką straż graniczną

Obraz
Dziś post dotyczący krewnego - Józefa Dzierlatki. Urodził się On około 1905r. we wsi Dąbrowy z Walentego i Marianny z Plagów. W 1923r. w rodzinnej parafii myszynieckiej wziął ślub ze Stanisławą Mierzejek. Rok później urodziło im się dziecko, które nazwano imieniem Stanisław. Niestety, dziecko przeżyło tylko 4 tygodnie. Jednak nie o dziecku mowa, a o Józefie. Dąbrowy - gdzie mieszkała rodzina Dzierlatków były położone na granicy z Prusami Wschodnimi, a następnie z Republiką Weimarską. Granice między Rzeczpospolitą, a sąsiadami były bardzo strzeżone. Niestety, przekonał się o tym rolnik Dzierlatka. Józef dnia 28.06.1926r. o godzinie 22:00 został zabity przez niemiecką straż graniczną. Było to spowodowane próbą nielegalnego przejścia przez granicę. Według informacji, których udało mi się uzyskać główny bohater dzisiejszego postu przemycał różnorakie towary. Żona Józefa - Stanisława Mierzejek po śmierci męża wyszła za  Piotra Gajka - włościanina że wsi Wach (parafia Kadzidło).  ...

100 rocznica śmierci Jana Jędrzejczyka

Obraz
Dokładnie 100 lat temu, bo 20.06.1920r. zmarł brat mojego pradziadka Franciszka - Jan Jędrzejczyk . Dwa dni wcześniej, czyli 18.06.1920r. zmarła jego matka - Anna Jędrzejczyk z Kordków. W akcie zgonu dziecka nie napisano jednak, że jego matka nie żyje. Jan urodził się w 1909r. we wsi Wolkowe ze wspomnianej wyżej Anny i jej męża Jana. 

100 lat temu zmarła Anna Jędrzejczyk z Kordków

Obraz
18.06.1920r. zmarła moja praprababcia. Wynika z tego, że dwa dni temu miała miejsce setna rocznica Jej śmierci. Anna Kordek , bo o Niej mowa, urodziła się około 1865 roku z Szymona i Leokadii (Ludwiki) z Kulików. Około 1883r. wyszła za Jana Jędrzejczyka. Doczekała się z nim dzieci: Ignacego, Ignacego, Franciszka, Franciszka (mój pradziadek), Marianny, Eleonory, Rozalii, Stanisława, Anny, a także Jana, który również zmarł w czerwcu 1920r. Mąż Anny - Jan zmarł 15 lat później, bo w 1935r. 

122 rocznica ślubu Stanisława Domiana i Marianny Tańskiej.

Obraz
7 czerwca 1898r. w związek małżeński w kościele w Myszyńcu wstąpili moi krewni - Stanisław Domijan (Domian) i Marianna Tańska . Pan młody urodził się około 1876r. we wsi Świdwiborek z Mateusza i Rozalii z Wielków. Panna młoda również urodziła się w Świdwiborku w 1879r. z Piotra (1854-1932) i Rozalii z Szyszków. Doczekali się dzieci: Konstancji, Rozalii, Marianny, Stanisława, Stanisława, Józefa i Czesława. Po śmierci męża, który zmarł w 1916r. Marianna wyszła w 1923r. za Ignacego Wiśniewskiego. Siostra Marianny - Bronisława Tańska wyszła za Stanisława Turka, którego siostra - Rozalia była żoną Stanisława Mysiorskiego, którego ojciec - Józef to brat mojej praprababci Anny Pawelczyk z Mysiorskich. Poniżej akt ślubu.

Największa różnica wieku między małżonkami

Obraz
Wojciech Ćwikliński , czyli mój krewny, a zarazem główny bohater postu urodził się około 1797r. z Józefa i Marianny z Witrzykowskich.  W 1830r. w parafii Wieczfnia Kościelna poślubił Katarzynę Kędzierską wdowę po Andrzeju Łubajskim. Katarzyna była córką Ignacego i Apolonii z Wróblewskich.  W 1869r. w Dzierzgowie Wojciech zawarł drugi ślub. Tym razem z panną Anną Osińską, córką Stanisława i Tekli. Anna urodziła się w Dąbrówce w parafii Czerwonka. Anna zmarła w 1879r. wieku 55 lat.  Jednak najbardziej zaskoczył mnie ostatni - trzeci ślub, który Wojciech zawarł w 1880r. Po raz kolejny zawarł związek małżeński w Dzierzgowie. Wybranką była panna, co ciekawe mająca 27 lat Marianna z Kossaków - córka Andrzeja i Pauliny ze Szczepkowskich. Różnica wieku między małżonkami wyniosła wówczas około 56 lat.